اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد


روزنامه شرق: بسکتبال ايران دو شب قبل شبي تلخ و شيرين را پشت سر گذاشت؛ شبي که در آن ابتدا به بردي ارزشمند مقابل قزاقستان رسيد و صدرنشيني‌اش در مرحله اول رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني ۲۰۱۹ حفظ شد، اما چندي بعد از پايان مسابقه، خداحافظي اوشين ساهاکيان يکباره همه حاضران در سالن را غافلگير کرد. بازيکني از نسل طلايي بسکتبال کشور که بي‌وقفه در همه افتخارات اين رشته در سال‌هاي اخير نقش پررنگي داشت، در ۳۲سالگي تصميم به کناره‌گيري از تيم ملي گرفت. اوشين وقتي چهار گوشه زمين را بوسيد که هم‌تيمي‌هايش هم از اين تصميم او بي‌خبر بودند و شوکه شدند.

او بيش از يک دهه عضو تيم ملي بسکتبال بزرگسالان بود و با اشک و گريه هم‌بازي‌هايش را در آغوش مي‌گرفت تا با دنياي ورزش قهرماني وداع کند. شايد بيشتر از همه صمد نيکخواه‌بهرامي و حامد حدادي تحت تأثير اين تصميم ساهاکيان قرار گرفتند؛ دو ستاره‌اي که هم‌نسل‌هاي اوشين هستند و آنها هم رفته‌رفته به پايان عمر قهرماني‌ خود نزديک مي‌شوند. اوشين اگرچه در ۳۲سالگی مهره‌اي اثرگذار در ميدان مسابقه بود، اما برخي‌ها مي‌گويند او دلش خواسته پيش از آنکه سرمربي کنارش بگذارد، خودش در اوج کنار برود.

اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد

‌به خاطر مادرم بايد خداحافظي مي‌کردم

ساهاکيان درگفت‌وگو با «شرق» از دلايل خداحافظي‌ خود مي‌گويد:«دليل اصلي خداحافظي از تيم ملي مادرم بود. بيشتر از اين نمي‌توانستم مادرم را تنها بگذارم. او خارج از ايران زندگي مي‌کند و من هم بايد کنارش باشم. البته دليل ديگر اين بود که دلم مي‌خواستم در اوج خداحافظي کنم. به‌هر‌حال اين واقعيت است. آدم در اوج کنار برود، خيلي برايش بهتر و خوشايندتر است. اينکه مي‌گويند من زودتر رفتم تا مبادا سرمربي تيم کنارم بگذارد، نه اين حرف‌ها نيست.

من دوست داشتم براي بازي‌هاي آسيايي که يک ماه ديگر برگزار مي‌شود، کنار تيم باشم، اما متأسفانه آن‌قدر شرايط زندگي‌ام فشرده و پيچيده شد که نتوانستم براي اين بازي‌های مهم در خدمت تيم باشم. خدا را شکر مي‌کنم که خداحافظي‌ام با برد تيم ملي مقابل قزاقستان همراه بود و در چنين روزي از تيم ملي رفتم».

اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد

‌شاهين‌‌طبع، هم پدر ما بود هم مربي

اوشين زماني کارش را به صورت حرفه‌اي در تيم ملي جوانان آغاز کرد که مهران شاهين‌طبع، مربي پرافتخار بسکتبال ايران، هدايت آن را بر عهده داشت. او حالا در شرايطي به حضور خود در تيم ملي بسکتبال بزرگسالان پايان داد که در اين مقطع نیز شاهين‌‌طبع سرمربي آن است: «من در دوره جوانان چهار سال با آقاي شاهين‌طبع کار نکردم، بلکه زندگي کردم. ايشان هم پدر ما بود و هم معلم ما. من خيلي چيزها از آقاي شاهين‌طبع ياد گرفتم. ايشان باعث شدند بسکتبال ايران تکانی اساسي بخورد. بعد از جوانان، سال‌هاي زيادي افتخار همکاري با ايشان را نداشتم تا در دو سال اخير که سرمربي پتروشيمي بودند، من هم توانستم با اين تيم قرارداد ببندم. اين چند ماه اخير هم که سرمربي تيم بزرگسالان شدند و باز هم افتخار همکاري با ايشان نصيبم شد. شروع و پايان کارم با آقاي شاهين‌طبع بود و از اين اتفاق واقعا خوشحالم. تنها کسي نیز که از موضوع رفتنم اطلاع داشت، آقاي شاهين‌طبع بود».

اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد

‌در رقابت‌هاي ليگ بازي مي‌کنم

اين بازيکن اصفهاني در پاسخ به اينکه از اين به بعد چه فعاليتي در بسکتبال کشور خواهد داشت، گفت: «به مربيگري که فعلا فکر نمي‌کنم؛ چون هنوز مي‌توانم بازي کنم. قصد دارم در رقابت‌هاي باشگاهي شرکت کنم؛ البته وضعيتم براي سال آينده مشخص نيست».

اوشین با گریه از بسکتبال ملی خداحافظی کرد

‌بازيکنان را با هم مقايسه نکنيم

اوشين هم رفت و حالا بايد بازيکن جوان‌تري جاي او را در مسابقات حساس پيش‌رو پر کند. ساهاکيان در پاسخ به این پرسش که فکر مي‌کني اين جوانان بتوانند نقشي را که در زمين داشته به خوبي ايفا کنند، مي‌گويد: «بله، صددرصد می‌توانند، اما نکته‌اي که بايد به آن اشاره کنم، اين است که نبايد بازيکنان را با هم مقايسه کرد. هرکس استعداد و پتانسيل خودش را دارد. مهم اين است که ما درست آموزش ببينيم و خوب تربيت شويم. اينکه به بازيکن ياد بدهيم احساس مسئوليت داشته باشد و وظيفه خود را به خوبي انجام دهد. اگر اين اتفاقات بيفتد، قطعا بسکتبال خوبي را به نمايش خواهيم گذاشت».